Имам паническо разстройство, бременна съм в 3 месец
Въпрос:
Проблем: Здравейте ! На 22 г . съм … Всичко здапочна миналата година август месец бях под голям стрес в работата и така получих криза от там в болницата и ми казаха че имам ПР пих антидепресанти и към февруари вече бях добре никаква ПР и ПА бя започнала да ги спирам когато през март тази година почина дядо ми беше много скъп за мен … от тогава живота ми се преобърна отново си започнах да пия Ад като си вдигнах дозата на първоначалната изписана от докторката ми … обаче не помагаше бях толкова притеснена толкова съкрушена толкова разочарована от живота че ми го отнне … първите месеци всичко си беше що годе добре докато не получих втора криза от тогава не съм същата всеки ден е ад за мен постоянен страх че ще умра че ще полудея просто ей така .. а най плашещото е това което ми става някой път съм толкова отнесена и неориентирана сякаш съм тереална сякаш не съществувам гледам другите и си казвам виш ги не можеш ли да си като тях НО НЕ МОГА Забравих да кажа чме съм бременна в 3 месец и не пия никакви АД спрях ги още щом разбрах че чакам бебе … и най плашещите мисли са ми че мога да се самоубия просто ей така че нещо ще ми стане нещо ще ме накара и няма да осъзная как ще го направя това ме плаши много адцки много и че мога да развия шизофрения .. … много ме е страх че ще чувам гласове че ще си мисля че някой ме преследва и т.н До колкото знам в рода ни няма психично болни от тзи болест и все си казвам че аз ще съм първата а не искам да полудявам искам нормален живот … страх ме е че ще нараня себе си или най вече някой от познатите ми …
Предприети действия: пиех антидепресанти , правих рйки ходих при психиатър
Семейство: отраснала съм в нормално семейство имало е и кавги скандали но нищо травмиращо нито притеснително просто съм твърде привързана към майка си
Приятели: семейството ми се опитва да ме разбира но просто от толкова време мрънкам едно и също че вече нямат желание да обсъждаме каквото и да е с мен … единствено приятеля ми все още има сили да ме слуша…
Решаващи моменти:
Работа:
Очаквания: Просто искам отговор на няколко въпроса ! 1 Възможно ли е да развивам шизофрения по време на бременност ? 2Възможно ли е да умра при положение че съм физически здрава ? 3И мога ли да се въстанова без каквито и да е хапчета … ?
Отговор:
-
От описаните от вас симптоми може да се допусне наличие на емоционално разстройство с тревожно-депресивен облик, каквото се развива сравнително често по време на бременността. Обичайно то се обозначава като “антенатална (пренатална) депресия”. Развива се както под влияние на драматичната пренастройка на ендокринната система и „хормонялна буря”, така и под влияние на драматичната психологическа пренастройка и емоционална буря, провокирани от бременността и промените в живота, които тя носи със себе си. Състояние с подобни характеристики по време на бременността може да се интерпретира и като индикатор за липса на достатъчна психологическа готовност (или личностова зрялост) да се посрещне бременността и предизвикателствата, пред които тя изправя както бременната жена, така и хората от нейното близко обкръжение. Конкретно на въпросът ви - малко вероятно е да развивате шизофрения.
-
Възможността да умрете е с такава статистическа значимост, каквато е при всяка друга здрава бременна жена.
-
Да, теоретично е възможно да се възстановите без фармакологична подкрепа. За сметка на това ще се нуждаете от много психологическа подкрепа – идваща както от вън, от другите, така и от вътре, от самата вас, към самата вас ;)
Накрая ще си позволя един съвет, с който ще изляза извън рамката на поставените от вас три конкретни въпроса – прочетете и други консултации тук, свързани с паническо разстройство (и не само). Вярвам, че това ще ви донесе много повече яснота относно възможните начини за справяне със симптомите.
Вие сте консултирани от д-р Владимир СОТИРОВ
Още от категорията
Сънувам кошмари с много близък мой приятел
2015-12-21
Синът ми е на 5 г. и логопедът в детската градина ни каза, че той е хиперактивно дете
2015-12-21
Всичко започна това лято, когато на няколко пъти имах паник атаки
2015-12-21
От известно време брат ми никак не изглежда и не се чувства добре
2015-11-29
Често се питам правилно ли постъпих като позволих тази промяна да се случи
2015-11-29